Puzzelstukken vielen in elkaar
Grote kans dat je al eens zat te dineren in een interieur van deze ontwerpers of dat je een van hun reclame-uitingen in handen had. Want bij Bakermat kunnen ze veel, misschien wel te veel. Na de brand vorig jaar in hun pand in Raalte, werd er een soort ‘resetknop’ ingedrukt. “Natuurlijk zou ik de brand terug willen draaien, maar het heeft er wel voor gezorgd dat we mooie stappen konden maken”, vertelt eigenaar William Kemperman.
Interieur en reclame, dat is de specialiteit van Bakermat. “We deden van alles”, legt William uit. “Denk aan horeca-interieurs en gevelreclame, maar ook aan het lasersnijden van een borrelplank voor particulieren of het bouwen van terrasoverkappingen.” Focus was nodig en die kwam er. Al was de aanleiding allesbehalve fijn. In het pand aan de Tjalkstraat in Raalte brak vorig jaar april brand uit. Door een storing in een machine ging alles verloren. Het personeel kon alleen een aantal beeldschermen mee naar buiten nemen. William zelf hield er brandwonden op zijn rug aan over, hij moest ter observatie naar het ziekenhuis. “Ik heb het vuur nog uit willen maken, dat is kantje boord geweest. Het had heel anders kunnen aflopen.” Hulp komt snel uit vele hoeken. “In een appgroep van SV Haarle, waar ik voetbal, vroeg ik of er misschien wat mensen konden helpen met het leegruimen van het pand. Er kwamen drie reacties. Op de avond dat het moest gebeuren stond er ineens veertig man. Hoogeboom leverde containers en Anton Raamsman Transport uit Haarle stond klaar om eventuele spullen op te slaan. Nergens heb ik facturen van gezien, dat was echt ontroerend. Ik wist niet wat ik meemaakte.” Ook de gemeente Raalte en Kring Raalter Werkgevers (KRW) staan klaar. “De eerste twee weken wist ik überhaupt niet of we door konden. Was alles verzekeringstechnisch wel goed geregeld? Het is echt een circus waar je dan in zit. En dat geldt niet alleen voor ons, maar ook voor de andere bedrijven die in het gebouw zaten. Gelukkig hebben zij ook een nieuw onderkomen kunnen vinden. We kregen vanuit de KRW het advies om een contra-expert in de arm te nemen, zij begeleiden ons van A tot Z, want het traject is nog lang niet klaar.” Ook in de weken na de brand ontvangt Bakermat van alle kanten steun. “Die hulp, groot en klein, maakte een wereld van verschil. Sommige helden werken liever in de schaduw, zonder aandacht. Ook naar hen willen we onze diepe waardering uitspreken.”
Nieuwe koers
Omdat het pand volledig verwoest is, zoekt het team van Bakermat een paar dagen later onderdak bij partner Multiwagon in Holten. Deze verhuizing naar Holten staat al in het meerjarenplan van Bakermat, maar wordt door de omstandigheden bespoedigd. Multiwagon, specialist in mobiele concepten zoals foodtrailers, is hier al gevestigd. Bakermat verzorgt ontwerp en bestickering voor de trailers. “Hier hebben we tien keer zoveel ruimte en ook logistiek is het veel handiger”, legt William uit. Nadat het team van de eerste schrik is bekomen, is het tijd om een nieuwe koers uit te zetten. “Het was hét moment om goed na te denken over onze toekomst. Bijna een jaar later kan ik zeggen dat alle puzzelstukjes in elkaar gevallen zijn.” De focus is komen te liggen op horeca en alles wat daarbij hoort. “Dat begint vaak met een ontwerp voor het interieur, maar het wordt uiteindelijk een totaalpakket. Want ook kleding, viltjes, vlaggen en gevelreclame moeten kloppen.” Het team verdubbelde van zeven naar veertien man en specialiseert zich steeds verder. “Het teamgevoel is nog nooit zo goed geweest. Samen hebben we behoorlijk wat meegemaakt. Dat verwerken en het bedrijf weer opbouwen, zorgt ervoor dat je veel hechter wordt.” Ook voor William zelf is er behoorlijk wat veranderd. “Na de brand wist ik meteen dat ik hier mentaal niet alleen uit zou komen. Daarom heb ik hulp gezocht. Waar ik eerst altijd dacht: ‘niet zeuren, gewoon doorgaan’, ben ik nu veel serieuzer geworden. Het heeft mijn ogen echt geopend. Ik wil alles goed voor elkaar hebben, juist ook voor onze collega’s.” Dat is misschien wel de reden dat Bakermat niet alles zelf doet, maar verbinding zoekt met bedrijven in de regio. “Ik merkte na de verhuizing naar Holten dat bedrijven elkaar het werk hier gunnen. Daar moeten we gebruik van maken. Natuurlijk hebben we getwijfeld of we de ziel daarmee niet uit Bakermat trekken, maar mensen komen bij ons voor de creatieve ontwerpen. En dat moet in de toekomst ook zo blijven.”
Bakermat | Keizersweg 59 | Holten | 0548 74 56 19 | info@bakermatshop.nl | www.bakermatontwerp.nl